Naše firma v médiích
Kde se o nás psalo?
iDNES.cz
Při požáru truhlárny se propadla střecha, škoda je dvacet milionů
Škodu za více než dvacet milionů korun způsobil požár, který v noci zasáhl truhlárnu ve vesnici Vrbno u Kadova na Strakonicku. Zásah hasičů po celou noc komplikoval padající sníh a mráz.
Rodina.cz
JAK VYBRAT DĚTSKOU ŽIDLI A STOLEK PRO MALÉ DĚTI
Trh nabízí nepřeberné množství židlí a stolků pro děti. Je možno vybrat dřevěné, plastové, kovové, z dřevovláknité desky MDF, kovové, textilní, kožené, polstrované. Je jen na rodičích, případně na dětech, jaký nábytek si z široké nabídky vyberou. Nábytek je kupován, když začíná dítko sedět a obvykle dítěti vydrží do věku cca 6 let, kdy rodiče pořizují nábytek pro školáka.
Cesty k úspěchu - ČT
Uvítali jsme v naší firmě LARIX-TOZ vzácnou návštěvu – známého herce Marka Vašuta a produkční tým Core production, který produkuje takové pořady jako Ano šéfe, Vyvolení, Jste to, co jíte. Jsme truhlářská firma – zabýváme se výrobou nábytku, hraček a průmyslovou dřevovýrobou a takovéto osobnosti k nám obvykle nechodí.
Důvodem návštěvy bylo natáčení krátkého dílu pořadu Cesty k úspěchu. Je to pořad, který je v záplavě pořadů jedním z pozitivních. Ukazuje různé podnikatele a ti vyprávějí o své cestě podnikání, proč se rozhodli zahájit podnikání, jaké je potkaly překážky a co je jejich tajemstvím úspěchu.
Pořad Cesty k úspěchu má svojí historii, díl, který byl točen v LARIX-TOZ byl už 100. v pořadí. Moderátorem tohoto pořadu je herec Marek Vašut, který pořadu dává osobitý styl, pořad se vysílá na České televizi a sponzorem je Komerční banka.
Produkční tým Core production zahrnuje produkční, režiséra, kameramana a spolu s nimi dorazil pan Marek Vašut. Nejprve proběhlo krátké povídání s jednatelem Ing. Huřťákem a společníkem P. Šlaisem a zodpovězení otázek pana Vašuta. Následovala prohlídka provozoven v Kadově i ve Vrbně, natáčení hlavního rozhovoru a závěrem pár záběrů z výroby. Marek Vašut je nepřehlédnutelný díky své známé tváři, ale i díky svému hlasu. Hluboký hlas a artikulace profesionála. Bylo to vítané zpestření a setkání se zajímavými lidmi.
Blatensko sobě
Společnost LARIX-TOZ spol. s r.o. z Kadova u Blatné, zabývající se truhlářskou výrobou, působí na trhu od roku 1993. Nejprve se firma soustředila na výrobu nábytku, kdy hlavním odběratelem byl obchodní řetězec IKEA. Sortiment výrobků byl vždy mnohem širší a to od sériově vyráběných nábytkových doplňků, chovatelských potřeb, transportních obalů a masivního nábytku až k zakázkovým schodištím, nábytku a kuchyňským linkám.
Do kategorie chovatelské potřeby patří např. včelí úly. Právě na výrobu včelích úlů získala firma v roce 2011 certifikát regionální produkt Prácheňsko.
V této rubrice Vám přinášíme rozhovory s lidmi, kteří žijí na Blatensku nebo mají k Blatensku nějaký vztah. Tentokrát přineseme reportáž z návštěvy provozoven výrobní firmy, která sídlí na Blatensku. Průvodkyní mi byla paní Ing. Renáta Prokopiusová, dcera jednatele společnosti Ing. Josefa Huřťáka. Vystudovala Jihočeskou univerzitu, pracovala v zahraniční obchodní firmě v Klatovech. Po mateřské dovolené a doplňujícím studiu na VŠE nastoupila do LARIXU. Má na starosti hlavně obchod a ekonomiku výrobních programů. Tak přeci o sobě něco prozradila, nebude to jen o firmě, bude to opět o lidech.
„Firma má sídlo v Kadově, kde je také jedna provozovna. Druhou provozovnu máme ve Vrbně. Ve Vrbně je v současné době zaměstnáno deset lidí, tady je soustředěna průmyslová dřevovýroba (např. přepravní bedny), chovatelské potřeby a menší část z výrobního programu dětských hraček, vedoucím výroby je Jan Pihera. V provozovně Kadově je vedoucím pan Petr Šlais, který je současně společníkem firmy. V Kadově nyní pracuje deset lidí, vyrábí se tam zejména stavebnicový nábytek, dětské hračky. V obou provozovnách jsou sušárny dřeva. Personální obsazení obou provozoven doplňuje jednatel a společník Josef Huřťák, Renáta Prokopiusová a paní, zodpovědná za účetnictví a ekonomiku. Celkem má dnes naše společnost dvacet tři zaměstnanců, ale v minulosti mívala včetně brigádníků více než čtyřicet zaměstnanců.“
Je vidět, že paní Prokopiusová se na mé otázky připravila, zahrnuje mne spoustou informací o firmě, tak ještě pro pořádek: dětský nábytek tvoří asi polovinu objemu výroby (včetně výroby různých komponentů pro stavebnicový systém), průmyslová dřevovýroba (to jsou bedny, obaly, hranoly atd.) tvoří třetinu a zbytek dětské hračky, chovatelské potřeby (včelí úly, boudy pro psy aj.) a zakázkové truhlářství (kuchyňské linky, schody a schodiště, dveře, zahradní nábytek aj.).
Tak široká nabídka služeb, to už mě nepřekvapuje počet zaměstnanců. Procházíme výrobní halou. Dnes výrobní halou, dříve to byly objekty pro zemědělskou prvovýrobu. Na rampě vidím na paletách složené dřevěné činky různých velikostí. Ještě než se stihnu zeptat, vysvětluje mi paní Prokopiusová, že to jsou činky pro psy. Různě velcí psi si budou hrát s různě velkými činkami. Chovatelé své zvířecí miláčky mohou vesele rozmazlovat.
K expedici jsou připraveny včelí úly a k mé radosti je v LARIXu opatřili visačkou s regionálním označením Prácheňsko. Nelze je vyfotit, jsou před nimi připravené přířezy a balíky s činkami. Chtěla bych si výrobky vyfotografovat, jeden ze zaměstnanců ochotně palety přemísťuje. Cvak, cvak. Mám to. Kousek dál je připraveno nákladní auto a právě odváží přepravní bedny, které v LARIXU také vyrábějí.
Vracíme se do výrobní haly. Dívám se kolem sebe, pár otázek, několik fotek, nestačím si ani zapisovat. Potkáváme se s vedoucím výroby, musí ještě vyřešit nějakou provozní maličkost, pak se nám bude věnovat. Obracím se k paní Prokopiusové. Dvacáté výročí firmy, budou nějaké oslavy?
„V červnu to bude dvacet let. Určitě nějaké malé oslavy budou, zatím je připravujeme. V dnešní době ale nepočítáme s ničím velkým.“
Dvacet let – jaké byly dětské nemoci a jak probíhalo dospívání?
„Jak už je uvedeno v úvodu, nejprve jsme se soustředili na výrobu nábytku pro řetězec IKEA. Dodávali jsme 15 let a spolupráci s IKEA hodnotíme pozitivně. Ale nákupní ceny se snižovaly a některé výroby byly přesouvány do jiných zemí s levnější pracovní silou, proto v současnosti už pro řetězec IKEA nevyrábíme. A tak se výrobní program firmy rozšiřoval, hledali se i další obchodní partneři. Nyní máme jednoho z větších odběratelů v Německu, pro kterého vyrábíme stavebnicový nábytek z masivu, zejména dětské pokoje.“
„A od roku 2011 se firma rozhodla pro další inovaci a na trh nabídla kreativní dřevěné hračky. Po krátkém čase podle vlastních návrhů, kdy firma měla v nabídce celkem osm originálních hraček a stavebnic, rozvíjejících u dětí motorické schopnosti, fantazii a představivost. Hračky nesou označení KIPITO. Původně se hračky měly jmenovat Kreato (= kreativní). Dětem se ale tento název špatně vyslovoval a tak je překřtily na kipito. Ten název zůstal.
Prvními ´zkušebními uživateli´ jsou děti, tedy můj syn a dcera a synové pana Šlaise. Máme hned zpětnou vazbou. Ony nás děti ve spoustě věci inspirují. Samozřejmě než jdou hračky na trh, musí být certifikovány ohledně bezpečnosti a zdravotní nezávadnosti podle přísných norem, což je poměrně složité a finančně náročné.“
Vrací se k nám Jan Pihera, bere do ruky základní rámeček na výrobu úlu a začíná mi vysvětlovat postup výroby nástavku včelího úlu. Na pracovním stole má připravené držáky, upevní dva rámečky, začne skládat přířezy. (Podívám se na hromádku, kam mi ukazují. Přířezy – co to je? Pro laika zjednodušeně řečeno jsou to takové polotovary, různě dlouhé a různě opracované kousky prkének, latěk a tak.)
Sleduji, jak mu to jde od ruky. Taky včelaří někdo z vaší rodiny?
„Nejsem včelař ani já ani nikdo z naší rodiny.“
Paní Prokopiusová se přidává, že z nejbližších členů rodiny také nikdo včely nechová. Ale známí a kamarádi rodičů je začali postupně zasvěcovat do požadavků na výrobu úlů. Nástavek má ve chvilce hotový vnitřní – jak bych to nejvýstižněji nazvala – podšívku jako u kabátu nebo vlastně spíš obložení. Na jedné stěně je zevnitř značka, kde bude vletový otvor do úlu. V těch místech se musí nástavek zpevnit.
Než si zapíšu další povídání, je hotové vnější obložení a izolační výplň z polystyrenu.
„Co včelař, to jiné požadavky na výrobu úlu. Někteří včelaři si raději úl vyrábějí sami, jsou velice kreativní a mají vyzkoušený svůj způsob včelaření. I proto se požadavky na úly liší. Některý včelař chce například vletový otvor vlevo dole, jiný vpravo dole nebo uprostřed, lišit se mohou i spousty jiných detailů. Když k nám včelař přijde, můžeme se domluvit a podle jeho požadavků mu nástavky vyrobíme. Rámky a rámkové přířezy vyrábíme z lipového a smrkového dřeva.“
Poděkuji Janu Piherovi za ukázku i za čas, který mi věnoval. S Renátou Prokopiusovou jedeme do Kadova, z Vrbna je to kousek. V Kadově procházíme druhou provozovnou, doprovází nás pan Šlais. Tady se vyrábí komponenty na dětský stavebnicový nábytek zejména z buku, má krásnou barvu i kresbu let, je tvrdý a také něco vydrží.
Vzadu v jedné z místností mi jedna paní ukazuje, jak je to vlastně jednoduché. No, jak pro koho. Všechno chce přece své. Prý jen vložit hranol, správně umístit, pak stisknout ´čudlík´ … a v hranolu jsou otvory přesně v těch místech, kde mají být. Hned bere do ruky další.
Procházíme dílnou.
„Tady máme nyní k opravě dřevěný nábytek a vybavení pokojů domova pro osoby se zdravotním postižením. Musíme jednotlivé části očistit, rozbité díly nahradit novými, znovu sestavit a nalakovat. Děláme vždy jednu místnost komplet.“
Vycházíme ven do zadní části dvora. Ptám se, co to tak hučí. Jsou to ventilátory v sušárně, kde si připravují nakoupené surové řezivo. Nakupují různě, ale záleží samozřejmě nejen na druhu dřeva, ale také kvalitě řeziva. V dílnách i v sušárně si topí pilinami, odřezky. V hlavní budově navštívím ukázkovou místnost, kde jsou pro nově příchozí zákazníky připraveny vzorky některých výrobků. Předváděcí místnost je v prvním patře a vystoupala jsem tam po krásných dřevěných schodech. Najednou se ocitám ve světě úžasných dřevěných stavebnic, malých židliček, stolečků … jak rád by se člověk vrátil do dětství a jen si hrál.
Co vše ještě vyrábíte, když tady jsou jen některé vzorky? A kam prodáváte své výrobky?
„Dodáváme na tuzemský trh a do Německa, nově začínáme vyrábět pro belgického výrobce vzdělávacích hraček. Z ostatních výrob, které jsme dosud nezmínili, můžu jmenovat lavičky, paletové nástavce, pivní soupravy. Pořád hledáme nové nápady a novou nabídku, abychom stálé zákazníky i nové, potencionální obchodní partnery přesvědčili, že mají nakupovat právě u nás. Ze vzorků, které jsme dělali za poslední měsíc, můžu ukázat dětské židličky a malířský stojan do Německa, šperkovnice do USA a zatím na papíru knihovny do Holandska. Musíme se snažit, z našeho oboru spousta firem s výrobou skončila, situace na přeplněném trhu s velkou konkurencí není jednoduchá.“
Dozvěděla jsem se například, že pracovní postup výroby nástavku včelího úlu má asi dvacet dílčích operací. Opět jsem se přesvědčila, že když to někdo umí, je radost se dívat na to, co dělá. Ať už je to zhotovení včelího úlu, dřevěné činky pro psy nebo šití kabelky, pletení ošatky, výroba repliky historického skleněného poháru, březového koštěte nebo dekorativních skleněných figurek. A tak bych mohla pokračovat. Jsou to všechno věci k užitku i pro radost. A jsou krásné. Žijí s námi šikovní lidé, je prima to vědět.
Děkuji, že jste mě nechali nahlédnout do Vaší „výrobní kuchyně“.
Radka Vokrojová
ZDROJ: Blatensko SOBĚ, VII roč., č.31, březen 2013
Další média
MF dnes: Dřevěné hračky testuje nejdřív na svých dětech – MF dnes r.XXIV, č.54, 5.3.2013, Mafra
DŘEVMAG: Ukončenou výrobu pro IKEA zkouší nahradit i dřevěnými hračkami – Dřevmag, dřevařský magazín, r.13, č.12 2012,Trendwood